powrót

27 października 2003

Czy ABW chroni rząd

Źróło: www.sejm.pl wypowiedzi posłów

4 kadencja, 57 posiedzenie, 2 dzień (17.09.2003)

10 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 1975).

Poseł Tadeusz Parchański (SLD) :

(...) Jeżeli tak, to co rząd zrobił, żeby to prawo zmienić? Czy biorąc pod uwagę skalę zjawiska, zajmuje się nim np. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego? (...)



Mój komentarz

Poseł SLD stawia ostre pytania własnemu rządowi. Wydaje się bezkompromisowy w swoim wystąpieniu. Co w nim powiedział?

Jest to zagadka z sygnałem do podświadomości. Kluczem jest 'np.' , czyli zwrot ' na przykład' . Naturalne wydaje się pytanie : ' czy zajmuje się nim ABW' ?' - wtrącone 'na przykład' wskazuje na inne organizacje.

Pojawiają się tu ponadto dwa kolejne akcenty będące sygnałem dla podświadomości: 'zrobił' i 'się nim' , oraz pada, oddzielona zwrotem 'na przykład' , długa i groźnie brzmiąca nazwa Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Potęguje to wrażenie grozy.

Słowo 'nim' odnosi się tutaj do rządu. Rząd jest zjawiskiem. O skali tego zjawiska (rządu - jest rozległy , kiedy zasiądzie w sejmowych ławach - ironia ) mówi Parchański. Czy zajmuje się 'nim' (rządem) np. ABW. Odpowiedź jest oczywista - zajmuje się nim , by go chronić.

Wypowiedź nie jest atakiem na rząd. Następuje nagła zmiana tematu, oczywista dla Parchańskiego i posłów SLD, a niewidoczna dla innych osób.

Prawo

Jakie prawa złamał Parchański ?


Pr5/At 4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary


Pr1/ e4 Nie ma wolności człowiek postępować z innymi tak, że w chwale majestatu narzuca działanie (oszołomienie majestatem) bez troski o efekt


Pr3 u3 Nie ma wolności człowiek uważać, że kontakt z innymi to starcie dwóch maszyn, dwóch systemów, i postępować tak, jakby tak było



Piewrsze prawo dotyczy sygnałów podprogowych (patrz Bez szansy ), drugie dotyczy użycia nazwy ABW w pełnym brzmieniu, trzecie dotyczy wypowiedzenia zagadki (patrz Zagadka w Nowy testament twór człowieka)

powrót